wtorek, 29 stycznia 2013

Project Life: tygodniowy layout krok po kroku [Project Life: a weekly layout step by step]

Hej hej!
Zgodnie z obietnicą przychodze do Was dziś z postem, w którym pokażę Wam jak planuję i robię tygodniową rozkładówkę Project Life. Jest to proces dość banalny, ale to właśnie chcę Wam pokazać - że to wcale nie takie trudne i pracochłonne.
Hey hey!
Just like I promised, here is a post about how I plan and make my weekly PL layouts. The process is pretty trivial, but that's exactly why I want to show it to you - you have to see for yourselves that it's super easy!

Zaczynamy!
Let's go!


1. WYBIERAM LAYOUT
     Choosing the layout
Na początku zawsze przeglądam koszulki foliowe i wybieram taką, która najbardziej mi się podoba. Moje tygodniowe rozkładówki są dwustronne, więc lewa strona jest zawsze już dobrana z poprzedniego tygodnia, a ja wybieram koszulkę która będzie prawą stroną w tym tygodniu (i jednocześnie lewą stroną kolejnego tygodnia). Wygląda to tak:
First thing is always to look through my page protectors and choose the style that I like most. My weekly layouts are always two pages, so the first page is already chosen (previous week), and what I choose is the second page (which will be the first page for next week). That's what it looks like:2. ZGRYWAM ZDJĘCIA
    Getting all the pictures together
W pierwszej kolejności ściągam wszystkie zdjęcia, które przez ostatni tydzień publikowałam na Instagramie. Potem podpinam telefon, żeby zgrać wszystkie zdjęcia które nim zrobiłam, ale nie opublikowałam. Czasami muszę zgrać też to co jest na karcie lustrzanki (chociaż, niestety, nie robię nią tyle zdjęć ile bym chciała), a zdarza się też, że muszę na chwilę podpiąć się do telefonu Chrisa, który też (chociaż rzadko) robi nam fotki.
First I get all my pictures from the previous week off of Instagram. Then I plug in my phone and get all the photos I took but didn't publish. Sometimes I also have to get pictures from my DSLR (although I use it way too rarely), as well as Chris's phone (he sometimes takes some photos too).


3. WYBIERAM FOTKI I DODATKI
    Choosing the photos and elements
Tygodniowo zbiera mi się około 20-30 zdjęć. Przeglądam je wszystkie i wywalam te, które nie wydają mi się szczególnie ciekawe. W moich zbiorach szukam też kart i tagów do journalingu, które mogłabym włożyć w kilka kieszonek.
Every week I gather around 20-30 pictures. I look through them and get rid of the ones that don;t seem especially interesting. In my stash I look for the right cards and tags that I could use for some of the pockets.


4. PLANUJĘ ROZKŁADÓWKĘ
    Planning the layout
Na początku przyklejałam do koszulek foliowych małe karteczki, ale potem szybko przerzuciłam się na rysowanie na papierze :) Na kartce wypisuję jakie mam zdjęcia i w jakich formatach (jeśli zdjęcie jest z Instagramu to zawsze jest kwadratowe). Na małych kwadratowych karteczkach rozrysowuję mój layout i dopasowuje formaty zdjęć do poszczególnych kieszonek. 
I used to use post-it notes on my page protectors for that, but then I switched to drawing on paper. I write down all my pictures and their formats (the Instagram ones are always square). On small square pieces of paper I draw the layout and try to adapt the picture formats to the pockets.


5. EDYTUJĘ ZDJĘCIA
    Editing the pictures
Czas na edycję zdjęć. Moje zdjęcia z Instagramu, ponieważ są kwadratowe, drukuję zazwyczaj w formacie 3x3 cale (czyli w jednej kieszonce 4x6 cali są 2 zdjęcia plus miejsce na zapiski), a zdjęcia prostokątne 3x4 cale (2 zdjęcia w kieszonce). Zdarza się też czasami, że chcę zapełnić jedną całą kieszonkę dużym zdjęciem, wtedy ma ono format 4x6 cali. Wszystkie zdjęcia musza mieć rozdzielczość 300px. Wyedytowane fotki wklejam do procesora tekstu (Word, Open Office Writer itp.) tak, żeby jak najwięcej zmieścić ich na jednej stronie.
It's time to edit the photos. My Instagram pictures, because they're square, are usually resized to 3x3"(so that in one 4x6" pocket there are 2 pictures plus a bit of space for journaling), and the rectangular pictures to 3x4" (2 pics per pocket). It also happens that I want one picture to fill out the whole pocket, so I resize it to 4x6". All photos need to have 300px resolution. Edited pics are then pasted into a word processor (Word, Open Office Writer etc.) so that there are as many of them as possible on a single sheet.


6. DRUKUJEMY!
    Printing!
Zdjęcia drukuję na błyszczącym papierze fotograficznym formatu A4. Zazwyczaj zużywam do tego 3-4 strony. Jeśli chcę wydrukowac jakieś karty do journalingu z internetu, robię to na białym matowym papierze o gramaturze 200gr.
I print my pictures on glossy photo paper in A4 format. I usually use up 3 to 4 sheets. If I want to print any journaling cards or tags I do it on matte 200gr paper.7. PRZYGOTOWANIA
    Preparation
Tak jak pisałam już w poprzednim poście o PL, przed wycięciem zdjęć (tylko zdjęć, nie elementów), zawsze spryskuję je lakierem do włosów z dość dużej odległości, żeby równomiernie rozprowadzić produkt. Po wyschnięciu (dosłownie po 3 minutach) fotki będą o wiele mniej podatne na zarysowania i odbijanie kolorów. Następnie wycinam każde zdjęcie z osobna - ja robię to nożyczkami, bo łatwo zniszczyć fotki trymerem. To samo robię z elementami.
As I wrote in the previous post, I spray my pictures (not the elements!) with hairspray before cutting them. After they dry for 3 minutes they will be much less prone to scratches and transferring. I cut out my pictures with scissors, because the trimmer may damage them.


8. UKŁADAM, PRZEKŁADAM...
    Arranging, re-arranging...
...chyba każda skraperka to zna :) Układam fotki i elementy NA kieszonkach, czasami zmieniam layout który wcześniej rozrysowałam, bo bardziej mi tak pasuje. 
...I'm sure every scrapbooker know this part :) I lay my pictures and elements ON the pockets and sometimes I change the idea for the layout because I have a new idea.9. DEKORUJĘ
    Decorating
Kleję, szyję, docinam, dodaję małe elementy, spisuję historyjki... Niby cała idea Project Life polega na całkowitym nieużywaniu kleju i nożyczek, tylko wsadzania wszystkiego w kieszonki, ale w USA po pierwsze  standardowe kieszonki są mniejsze (3x4), a po drugie każdy korzysta tam z gotowych zestawów do PL. Ja, jak już wcześniej wspominałam, naklejam moje często na papier scrapbookingowy i dodaję tytuł lub journaling, bo mają taki format a nie inny.
I glue, sew, cut, add things, do the journaling... Actually, the whole idea of PL is that you shouldn't use glue or scissors, that's what the pockets are for, but in the US they have different (easier) sizes of pockets and they often use pre-made kits. I, as I said before, very often glue my pictures onto scrapbooking paper because they're in a different format. 10. TADAM!
       Tada!
Wszystko zrobione, włożone w kieszonki, można zrobić fotki, posprzątać biurko (ha! ja tego zwykle nie robię :P) i pochwalić się Lubemu kolejnym tygodniem w segregatorze :)
It's all done, inside the pockets, time to take pictures, clean out your desk (ha! I never do it :P) and show your Man what you made :)

-------------------------
Jeśli nie czytaliście mojego poprzedniego artykułu o Project Life, to znajdziecie go tutaj, a moje poszczególne tygodnie są tu: | 1 | 2 | 3 |
If you haven't seen my previous PL post it's here, and my weekly layouts are here:  | 1 | 2 | 3 |

Przekonałam Was już? ;)
Have I convinced you yet? ;)
8 komentarzy:

 1. Jery Ania, to jest mega!:O

  OdpowiedzUsuń
 2. Super to wszystko rozpisałaś!!! I dzięki za ten numer z lakierem do włosów, przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super tak podglądnąć proces!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za propozycję pomocy w zakupie segregatora i koszulek. A jaka byłaby cena wysyłki? No i chyba koszulki musiałabym zamówić na cały rok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacja!
  Godne naśladowania :) Tylko czasu małoooooo

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za Twój komentarz!/Thanks for your comment!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...